Jesteś tutaj: Start / O szkole

O szkole

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Bednarach położona jest w miejscowości Bednary to duża wieś sołecka na Mazowszu (ok.1,5 tys. mieszkańców) znajdująca się w powiecie łowickim, województwo łódzkie i gminie Nieborów, w dolinie rzeki Bzury. Nazwa prawdopodobnie pochodzi od słowa „bednarz" (rzemieślnik trudniący się bednarstwem, a w dawnej Słowiańszczyźnie „bednar"). Wieś podzielona jest na dwie części: Bednary Kolonia i Bednary Wieś. Położona 2 km od trasy E-30 Warszawa - Poznań - Berlin. Przez stację kolejową w Bednarach przechodzi linia E-20 relacji Warszawa Zachodnia - Frankfurt nad Odrą. W okolicy znajdują się:

• malowniczy park i pałac Radziwiłłów w Nieborowie z XVIII i XIX w.,

• ogród w Arkadii,

• miasto Łowicz, jeden z pierwszych grodów piastowskich z 1136 r., słynące z barwnego folkloru oraz przetworów owocowo-warzywnych.

Początki szkolnictwa w Bednarach sięgają końca XVIII wieku, kiedy to przy tutejszym kościele powstała 3-klasowa szkółka parafialna. Po osiedleniu się kolonistów niemieckich, w 1854 roku utworzono w Bednarach Kolonii drugą 4-klasową szkołę   z wykładowym językiem niemieckim  w której nauczano m. in. zasad dobrego gospodarowania. Mieszkańcy Bednar wspólnymi siłami pobudowali nowy drewniany budynek szkolny, w którym od roku 1936 uczyły się wszystkie tutejsze dzieci. W latach 1954-1955 częściowo rozbudowano szkołę. Jednak z uwagi na fakt, że liczba pomieszczeń dydaktycznych była niewystarczająca, podejmowano w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych wiele prób aby rozpocząć budowę nowej szkoły. Dopiero na początku lat osiemdziesiątych udało się rozpocząć realizację inicjatywy pod nazwą „Rozbudowa  i modernizacja Szkoły Podstawowej w Bednarach". W roku 1987 zalano fundamenty i ławy,  a 1 września 1992 roku oddano do użytku część dydaktyczną szkoły. Budowę sali gimnastycznej zakończono w 1996 roku.

Obecnie w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Bednarach uczy się 97 uczniów w 6 oddziałach oraz 66 dzieci w trzech oddziałach przedszkolnych funkcjonujacych od roku szkolnego 2009/2010.