Wtorek, 2024-03-19

Jesteś tutaj:
  2. O szkole

O szkole

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Bednarach znajduje się w powiecie łowickim, województwie łódzkim i gminie Nieborów, w dolinie rzeki Bzury. Nazwa prawdopodobnie pochodzi od słowa „bednarz" (rzemieślnik trudniący się bednarstwem, a w dawnej Słowiańszczyźnie „bednar"). Wieś podzielona jest na dwie części: Bednary Kolonia i Bednary Wieś. Położona 2 km od trasy E-30 Warszawa - Poznań - Berlin. Przez stację kolejową w Bednarach przechodzi linia E-20 relacji Warszawa Zachodnia - Frankfurt nad Odrą. W okolicy znajdują się:

• malowniczy park i pałac Radziwiłłów w Nieborowie z XVIII i XIX w.,

• ogród w Arkadii,

• miasto Łowicz, jeden z pierwszych grodów piastowskich z 1136 r., słynące z barwnego folkloru oraz przetworów owocowo-warzywnych.

Początki szkolnictwa w Bednarach sięgają końca XVIII wieku, kiedy to przy tutejszym kościele powstała 3-klasowa szkółka parafialna. Po osiedleniu się kolonistów niemieckich, w 1854 roku utworzono w Bednarach Kolonii drugą 4-klasową szkołę z wykładowym językiem niemieckim,  w której nauczano m. in. zasad dobrego gospodarowania. Mieszkańcy Bednar wspólnymi siłami pobudowali nowy drewniany budynek szkolny,  w którym od roku 1936 uczyły się wszystkie tutejsze dzieci. W latach 1954-1955 częściowo rozbudowano szkołę. Jednak z uwagi na fakt, że liczba pomieszczeń dydaktycznych była niewystarczająca, w latach 60-tych  i 70-tych zostało podjętych wiele prób rozpoczęcia budowy nowej szkoły. Dopiero na początku lat 80-tych udało się rozpocząć realizację inicjatywy pod nazwą „Rozbudowa  i modernizacja Szkoły Podstawowej w Bednarach". W roku 1987 zalano fundamenty i ławy, a 1 września 1992 roku oddano do użytku część dydaktyczną szkoły. Budowę sali gimnastycznej zakończono w 1996 roku. Od 2009 roku szkoła nosi imię wielkiego Rodaka, Papieża Polaka, Jana Pawła II. Obecnie w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Bednarach uczy się 137 uczniów w 8 oddziałach oraz 62 dzieci w trzech oddziałach przedszkolnych funkcjonujących od roku szkolnego 2009/2010.